Sporočilo za javnost: »Tveganja za spolne zlorabe otrok na spletu ob tehnoloških inovacijah in družbenih krizah še naraščajo«
Na prijavni točki Spletno oko smo pripravili nov priročnik Spolne zlorabe otrok in mladostnikov na spletu.
Spletno oko, Center za varnejši internet Slovenije (UL-FDV), Uprava kriminalistične policije Generalne policijske uprave in Združenje za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije vabijo na 13. posvet E-zlorabe otrok, ki bo potekal v torek, 19. septembra 2023, od 9.00 do 15.00, na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani. Posvet je namenjen predstavnikom organov pregona, tožilstev in sodišč, ponudnikom internetnih storitev, pripravljavcem zakonodaje, zaposlenim v šolstvu in centrih za socialno delo, predstavnikom nevladnih organizacij in vsem drugim, ki se pri svojem delu soočajo (tudi) s problematiko spolnega izkoriščanja otrok na internetu.
Predstavljamo ključne ugotovitve letnega poročila prijavne točke Cybertipline, ki je del nacionalnega centra za pogrešane in izkoriščane otroke (NCMEC) v ZDA. Prek nje lahko javnost in ponudniki internetnih storitev (ISP) v ZDA prijavijo sume spolne zlorabe otrok na internetu. Od leta 1998 so prejeli več kot 144 milijonov prijav. Lani so jih prejeli skupno 32.059.029, pri čemer so 99% prijav posredovali SP-ji.
Izšlo je poročilo prijavne točke Spletno oko za obdobje 2021-22. V poročilu predstavljamo ključne statistike prijavne točke na področju posnetkov spolnih zlorab otrok, globalne statistike omrežja INHOPE ter naše preventivne aktivnosti na področju spletnih spolnih zlorab otrok.
Združenje prijavnih točk INHOPE bo 15. marca predstavilo predlog ontologije za kategorizacijo gradiv, ki prikazujejo spolne zlorabe otrok (GSZO). Projekt je namenjen razvoju skupne terminologije, ki jo v zvezi z GSZO uporabljajo prijavne točke, industrija, nevladne organizacije (NVO) in organi pregona.
Ameriški nacionalni center za pogrešane in izkoriščane otroke (NCMEC) ponuja novo storitev imenovano Take It Down. Namenjena je omejevanju in preprečevanju deljenja fotografij in posnetkov spolne narave, na katerih so osebe, mlajše od 18 let.
Meta v sodelovanju s policijo v Slovenijo uvaja v tujini dobro poznan sistem za pridobivanje informacij Amber. Ta deluje tako, da Meta razpošlje opozorilo ljudem na ciljnih območjih iskanja, kjer je bil otrok nazadnje viden. Opozorilo bo aktivirano le v primeru najbolj resnih in ogrožajočih pogrešanj oziroma izginotij otroka.
Po vzoru britanskega kodeksa o digitalnih storitvah za otroke, ki določa pravne smernice, ki jih morajo spletne platforme upoštevati za zagotavljanje varne izkušnje mladih uporabnikov, je ameriška zvezna država Kalifornija sprejela zakon za zaščito otrok na spletu.
Eksponentna rast spletnega gradiva o spolnem izkoriščanju in spolni zlorabi otrok je velik izziv za evropske organe kazenskega pregona. Za policiste, ki se odzivajo na prijave tovrstnih incidentov in so tako prvi v stiku z žrtvami, to pomeni, da morajo biti opremljeni s potrebnimi spretnostmi in usposabljanjem za hitro ukrepanje v korist otroka.