Izšlo je poročilo prijavne točke Spletno oko za obdobje 2021-22. V poročilu predstavljamo ključne statistike prijavne točke na področju posnetkov spolnih zlorab otrok, globalne statistike združenja INHOPE ter naše preventivne aktivnosti na področju spletnih spolnih zlorab otrok.
Povezava: Poročilo Spletno oko 2021-22
Po upadu ponovna rast števila prijav
Na prijavno točko Spletno oko smo leta 2021 prejeli 172 prijav spletnih strani, ki naj bi prikazovale posnetke spolnih zlorab otrok. Po večletnem naraščanju je to v primerjavi z 2020 pomenilo petkratno zmanjšanje števila prijav. V letu 2022 se je število povzdignilo na 370 in s tem malo nad raven iz leta 2018.
Od prijav, ki jih je prijavna točka v 2021 in 2022 posredovala policiji, jih je bilo največ naprej posredovano varnostnim organom v Združenih državah Amerike (52), saj so se vsebine nahajale na tamkajšnjih strežnikih.
V poročilu povzemamo dve izvedbi vsakoletnih posvetov na temo spletnih spolnih zlorab otrok, ki jih prijavna točka že štirinajst let organizira v sodelovanju z z Upravo kriminalistične policije Generalne policijske uprave in Združenjem za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije. Predstavljamo pa tudi prenovo spletne strani in druge preventivne aktivnosti na področju spletnih spolnih zlorab otrok.
Globalni pogled
Prijavna točka je članica mednarodnega združenja prijavnih točk INHOPE, ki ga sestavlja 50 prijavnih točk iz 46 držav. V letu 2022 je bilo na ravni celotnega združenja izmenjanih 587.852 prijav, od tega 68 % nezakonitih. Kar 89 % otrok na posnetkih je bilo mlajših od 13 let. Posnetki so v več kot štirih petinah primerov prikazovali žrtve ženskega spola. V letu 2022 se je v primerjavi z letom pred tem pomembno zmanjšal delež gostovanja na strežnikih na Nizozemskem, čeprav ta še vedno gosti več kot polovico obravnavanih primerov v Evropi in več kot četrtino globalnih.
Priponka | Velikost |
---|---|
Poročilo Spletno oko 2021-22 | 4.85 MB |