Prijavna točka Spletno oko (Center za varnejši internet Slovenije), Združenje za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije ter Uprava kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi so 23. septembra 2021 organizirali že 11. posvet E-zlorabe o spolnih zlorabah otrok na spletu.
Posvet je namenjen zlasti organom pregona, sodiščem, pripravljavcem zakonodaje, zaposlenim v šolstvu in centrih za socialno delo ter nevladnim organizacijam. Cilj posveta je poglobiti znanje glede zlorab otrok na spletu z namenom učinkovitejše obravnave primerov v praksi, hkrati pa na enem mestu združiti znanje in izkušnje vseh, ki se ukvarjajo s področjem spolne zlorabe otrok na spletu. Posvet je zaradi epidemičnih razmer potekal v spletni izvedbi.
Prodekan Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani dr. Iztok Prezelj je v uvodnem nagovoru poudaril, da si vsi prizadevajo za celostni pristop k reševanju tega področja, saj je to edina pot do uspešnega spoprijemanja s posnetki spolnih zlorab otrok. Potrebno je sodelovanje vseh deležnikov, še zlasti s šolami, starši, otroki, ponudniki informacijsko-komunikacijske tehnologije in centri za socialno delo.
V imenu Združenja za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije je Nenad Šutanovac v pozdravu izrazil zaskrbljenost, da je lanska sprememba uredbe s področja zasebnosti podatkov začasno onemogočila, da bi spletne platforme na strežnikih samodejno odkrivale gradiva s spolnimi zlorabami otrok, kar je povzročilo, da se je število poročil o spolnem izkoriščanju otrok v Evropski uniji zmanjšalo za 51 odstotkov.
Direktor Uprave kriminalistične policije Vojko Urbas je v uvodnem nagovoru poudaril, da v zadnjih letih različne organizacije, ki se ukvarjajo z varnostjo otrok na spletu, opažajo, da je spletnih spolnih zlorab čedalje več. V nekaterih državah članicah EU se je povpraševanje po posnetkih spolne zlorabe otrok v času epidemije povečalo za 25 odstotkov. Pohvalil je kampanjo Reci ne!, saj ta kaže na pomen mednarodnega sodelovanja strokovnjakov na različnih področjih, od usposabljanj, preventive do skupnega pregona storilcev teh kaznivih dejanj.
Kampanjo in dosedanje delo vseh navzočih pri preprečevanju, odkrivanju in preganjanju kaznivih dejanj s področja spletnih spolnih zlorab otrok je pohvalil tudi predstavnik Europola Cathal Delaney in poudaril prizadevanja Europola za podporo vsem državam članicam pri zagotavljanju varnosti držav.
Na letošnjem posvetu sta poleg strokovnjakov iz drugih organizacij s prispevkoma sodelovala tudi kriminalista iz Uprave kriminalistične policije pri Generalni policijski upravi. Robert Tekavec, vodja Oddelka za mladoletniško kriminaliteto, je govoril o mednarodnem sodelovanju pri boju proti spolnemu izkoriščanju otrok, ki je tudi ena izmed prednostnih nalog slovenskega predsedovanja Evropski uniji.
Po besedah Maše Blaznik, sodelavke telefona TOM, vsebine, ki so bile v ospredju zaradi ukrepov v zvezi z epidemijo v letu 2020, kakor so odnosi v družini, duševno zdravje in samomorilno razmišljanje, pri njih ostajajo najpogostejše tudi letos. Med epidemijo se je po telefonu TOM povečalo število stikov z e-oblikami svetovanja, kjer so prevladovale najtežje vsebine. Poudarila je pomen usmerjanja v žive stike in ustrezne vire pomoči.
Sledila je okrogla miza, na kateri so sodelovali Marko Puschner iz točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si, Bojana Kračan in Robert Tekavec iz Oddelka za mladoletniško kriminaliteto ter Irena Zemljič iz Skupnosti centrov za socialno delo. Nemenjena je bila predstavitvi lani izdanega priročnika Spletno nasilje in spletne zlorabe otrok in mladostnikov, uporabnega pripomočka za strokovne delavce centrov za socialno delo in druge strokovnjake pri obravnavi spletnega nasilja ter zlorab otrok in mladostnikov.
Učiteljica Nina Jelen iz OŠ Ivana Skvarče je v prispevku poudarila, da otroci na vprašanja, ali bi se kdaj lotili spletnih izzivov, neznancem pošiljali svoje fotografije, z njimi delili svoje osebne podatke ali se z njimi dobili v živo, odgovarjajo pritrdilno. Ključno je torej, da se na internetu naučijo reči NE in da vedo, da jim ni treba storiti vsega, kar vidijo, ali v kar jih nagovarjajo drugi.
Benjamin Lesjak (Univerza na Primorskem, DATAINFO.SI) je v zaključnem predavanju poudaril, da se starši se premalo zavedajo posledic objavljanja fotografij otrok na družbenih omrežjih.
Na posvetu so bili navzoči tudi predstavniki policij nekaterih držav zahodnega Balkana in Europola, ki so isti dan v sodelovanju s slovensko policijo začeli kampanjo Reci ne! S kampanjo želijo ozaveščati o spletnih spolnih zlorabah v regiji, saj so na tem območju otroci lahko še hitreje žrtve spletnih spolnih zlorab, saj jih od storilcev ločijo le manjše jezikovne pregrade. Sodelujoče države želijo s kampanjo sporočiti, da enako, kakor za storilce spolnih zlorab prek spleta ne obstajajo državne meje, prav tako ne obstajajo meje niti v njihovem skupnem prizadevanju za preprečevanje teh kaznivih dejanj in odkrivanje storilcev. Združeni z idejo skupnega sodelovanja pri preprečevanju, odkrivanju in preganjanju spletnih spolnih zlorab želijo s kampanjo sporočiti, da bodo storili vse, da bi zaščitili žrtve, proti storilcem pa ustrezno ukrepali, pri čemer jih ne bodo zaustavile niti državne meje.
Preprečevanje in preiskovanje spolnih zlorab otrok ter krepitev policijskega sodelovanja na tem področju z državami zahodnega Balkana je med prednostnimi nalogami slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.
Povezave na posnetke iz posveta:
Povezave na vsebine, predstavljene na posvetu:
Organizatorji posveta:
Dogodek so omogočili:
Priponka | Velikost |
---|---|
Agenda - 11. posvet E-zlorabe otrok | 1.19 MB |